SIK SORULAN SORULAR

S
Davam ne zaman sonuçlanır?
CAçılan davanın sonuçlanması davanın türüne, taraf sayısına ve hatta davayı açtığınız bölgedeki adliyenin yoğunluk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çekişmesiz davalarda (vesayet işleri, mirasçılık belgesi, delil tespiti gibi) bu süre 1 hafta ile 1 ay arasında değişmekteyken çekişmeli davalarda ilk derece mahkemesinin yargılamayı tamamlaması 1 yılı bulabilmektedir.
S
Avukat vekâlet ücreti ne kadardır?
CHer yıl Avukatlık Kanunu ile belirlenen “avukatlık asgari ücret tarifesi” güncellenmektedir ve her dava türü için de ayrı ayrı tayin edilmiştir. Bu tarife avukatların belirlemesi gereken en az ücreti göstermektedir. Dolayısıyla avukatın talep edebileceği vekalet ücreti her dava türü ve davanın kapsamına göre değişiklik göstermektedir.
S
3. Dava açmak için ne kadar harç ödemeliyim? Dava harcı ne kadar?
CCeza mahkemeleri ve savcılıklar kamu adına soruşturma ve yargılama görevini yürüttüklerinden herhangi bir harç ve masraf alınmamaktadır. Hukuk mahkemelerinde ise ödenmesi gereken harç ve masraf miktarı her davaya göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak talep konusunun değeri üzerinden Harçlar Kanunu’nda yazılı yüzdelik oranlar üzerinden alınmakla birlikte ilk etapta kısmi veya belirsiz alacak davası şeklinde davanın ikamesi halinde ödenmesi gereken harç miktarı da en aza indirilebilmektedir.
S
Dava açarken avukat tutmak zorunlu mudur?
CDava açarken avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak davanın etkin şekilde takibi, usul hukukunun ayrıntılarının, sürelerinin kaçırılması veya dava dilekçesinin zorunlu unsurlarının eksik kalması halinde haklı olsanız dahi davanızın reddedilme olasılığının bulunması sebebiyle bir avukata vekalet vererek hukuki süreci devam ettirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
S
Açmak istediğim dava hakkında avukattan nasıl bilgi alabilirim?
CAvukatlardan açmak istediğiniz davanın ayrıntıları, hukuki zemini ve muhtemel sonucuna ilişkin bilgi almanız hukuki danışmanlık kapsamında mümkündür. Hukuk büromuzda görüntülü konuşma, telefon ya da yüz yüze olmak üzere hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. Hukuki danışma neticesinde davanızı bizim vekilliğimizle devam ettirmek istemeniz halinde ise ayrıca danışma ücreti alınmamaktadır.

İLETİŞİM

    – YADA –

    –DANIŞMANLIK TALEBİ GÖNDER–